Na czym polega liposukcja brzucha?

Kategoria: Blog

liposukcja brzucha

Liposukcja brzucha to zabieg polegający na odsysaniu tłuszczu z brzucha i okolic talii. Jest to coraz bardziej popularny sposób na pozbycie się dużego brzuszka. Jednakże należy pamiętać, że nie jest on zamiennikiem zdrowej diety i aktywności fizycznej, ponieważ to sposób na wymodelowanie sylwetki, nie zaś na odchudzanie. Po wykonaniu odsysania tłuszczu z brzucha pacjent powinien poświęcić należytą uwagę zdrowemu stylowi życia. Wynika to z faktu, że odessany tłuszcz nie pojawia się w tym samym miejscu, z którego został odessany, w związku z tym tłuszcz odłoży się w innych rejonach, zaburzając proporcje sylwetki.

Jak przebiega zabieg liposukcji brzucha

Przed rozpoczęciem liposukcji brzucha chirurg rysuje na ciele mapę miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Zabieg odessania tłuszczu z brzucha przeprowadza się zarówno w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – w zależności od potrzeb. Po podaniu środka znieczulającego chirurg robi na skórze niewielkie nacięcia w mało widocznym miejscu, ale w pobliżu warstwy tłuszczu. Przez przygotowany otwór wprowadzane jest urządzenie odsysające, które działa w podobny sposób jak odkurzacz. Promieniście zakończona igła-rurka wprowadzana jest przez to samo nacięcie kilkakrotnie, za każdym razem pod innym kątem. Te same czynności lekarz powtarza na innych zaznaczonych obszarach. Ostatnim krokiem jest założenie szwów lub klamerek na rozcięcia. Wszystko unieruchomione jest również specjalnymi uciskowymi opatrunkami, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu na dobę lub dwie, tak aby lekarze mieli czas ocenić, jak organizm radzi sobie z nową sytuacją. Warto podkreślić, że miejsca, z których został odessany tłuszcz wypełniane są płynem tkankowym i krwią z uszkodzonych małych naczyń. W związku z tym ciało jest opuchnięte i zasiniałe. Obrzęk znika w miarę gojenia się uszkodzeń. Pacjentowi podaje się środki znieczulające. W trakcie rekonwalescencji tkanka łączna pozbawiona tłuszczu spłaszcza się, a skóra dostosowuje się do nowych kształtów. Przez miesiąc po zabiegu pacjent musi chodzić w specjalnym kombinezonie, który przylega do ciała jak druga skóra.