Jak działa liposukcja infradźwiękowa

Kategoria: Blog

liposukcja

Liposukcja infradźwiękowa jest nowoczesnym zabiegiem, który polega na odsysaniu tłuszczu. Zabiegi liposukcji, potocznie nazywane odsysaniem tłuszczu polecane są pacjentom, którzy nie są w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej ze swojego ciała pomimo stosowania takich metod jak ćwiczenia i dieta. Metoda polega na wprowadzeniu pod skórę, gdzie znajduje się niechciana tkanka tłuszczowa, wibrującej kaniuli. Za pomocą urządzenia odsysany jest tłuszcz. Nowoczesne aparaty tego typu pozwalają na zareagowanie, w momencie, kiedy kaniula natrafi na tkankę nietłuszczową. W takiej sytuacji ssanie zostaje zatrzymanie, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia krwiaków.

Zasada działania liposukcji NIL

W przypadku liposukcji infradźwiękowej NIL skrót NIL pochodzi od angielskich słów Nutation Infrasonic Liposcalpture, co oznacza nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej. Do aparatury liposukcyjnej podłącza się specjalne kaniule, które przypominają cienkie igły. Igły te poruszają się dzięki sprężonemu powietrzu. Najprościej rzecz ujmując, ruch nutacyjny odbywa się w trzech płaszczyznach i przypomina ruch zabawki – bączka. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas liposukcji nutacyjnej możliwe jest usunięcie większej ilości tkanki tłuszczowej niż w przypadku zastosowania innych metod. W kontekście tej nowoczesnej technologii warto wspomnieć o infradźwiękach, mających w niej niemały udział. Są to fale dźwiękowe, które powstają na skutek ruchów kaniuli, wywierających ciekawy wpływ na struktury odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie odczuwalności bólu podczas przeprowadzania zabiegu.

Przygotowanie i przeciwwskazania do zabiegu liposukcji NIL

Przed przeprowadzonym zabiegiem odbywa się konsultacja anestezjologiczna. Podczas niej pacjent powinien przedstawić wyniki badań laboratoryjnych. Składają się na nie: grupa krwi, morfologia, INR, APTT, OB, poziom cukru, jonogram, lipid ogram, przeciwciała anty Hcv oraz antygeny Hbs. W przypadku pacjentów po 45 roku życia konieczne jest także przeprowadzenie badania EKG. Zabieg nie powinien zostać wykonany jeżeli pacjent boryka się z zaburzeniami krzepnięcia krwi, niewydolnością układu krążenia lub oddechowego, przewlekłym zapaleniem wątroby lub nerek, cukrzycą, chorobą nowotworową. Liposukcji nie można wykonać także u kobiet w ciąży.