Laserowe usuwanie żylaków

Kategoria: Blog

laserowe usuwanie

Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, lecz dolegliwość, która może wpływać na komfort codziennego życia. Do niedawna jedyną metodą na skuteczne pozbycie się żylaków była operacja. Obecnie jednak coraz popularniejsze jest laserowe usuwanie żylaków . Warto dowiedzieć się, na czym polega ten zabieg, czy jest skuteczny i jakie są jego zalety.

Na czym polega laserowe usuwanie żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków wykonywane jest metodą EVLT. Polega ona na wyłączeniu z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, przyczyniając się do powstawania żylaków. Przy pomocy energii lasera eliminuje się główną przyczynę problemu. W efekcie następuje obkurczenie, a następnie całkowite zamknięcie żyły. Po zabiegi zakładany jest opatrunek uciskowy, najczęściej specjalna pończocha, którą należy nosić przez kilka dni.

Jakie są zalety laserowego usuwania żylaków?

  • Dzięki zabiegom laserowym można usunąć nawet duże żylaki, a więc stanowią one alternatywę dla tzw. strippingu, czyli operacji przeprowadzanej w pełnym znieczuleniu.
  • Zabiegi laserowe wykonywane są stosunkowo szybko, ok. 30-40 minut (przy czym samo oddziaływanie laserem to ok. 3 minuty).
  • Jeśli jest taka możliwość i potrzeba podczas jednej sesji można zamknąć żyły na obu nogach.
  • Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji przez kilkanaście minut, po czym może wrócić do domu. Następnego dnia można normalnie funkcjonować, jednak należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
  • Ryzyko komplikacji podczas zabiegów laserowych jest znikome. Do ewentualnych skutków ubocznych zalicza się przemijające przebarwienia skóry i łatwe do wyleczenia zapalenia żył powierzchniowych.

Kto może skorzystać z laserowego usuwania żylaków?

Laserowo można usunąć nie tylko duże żylaki, ale również tzw. pajączki i teleangiektazje. Możliwe jest również leczenie owrzodzenia żylakowego. Przed zabiegiem zaleca się wykonanie badań wstępnych, czyli USG Doppler. Niezbędna jest również konsultacja chirurgiczna. Lekarz specjalista powinien wcześniej określić przyczynę zmian żylakowatych i ocenić, czy zabieg laserowy jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem.