Leczenie nadpotliwości laserem

Kategoria: Blog

leczenie nadpotliwości

Kłopotliwy problemem nadpotliwości

Wiele osób zmaga się z problemem zbytniego wydzielania potu przy nawet niskim poziomie stresu czy nieznacznym podwyższeniu temperatury otoczenia. Utrudnia to funkcjonowanie  w środowisku zawodowym i jest przyczyną zażenowania w kontaktach międzyludzkich. Używanie antyperspirantów nie zawsze pomaga zlikwidować objawy. Poza czynnikami takimi jak stres czy zwiększona temperatura przyczyną zwiększonej potliwości mogą być zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne czy niektóre nowotwory. Aby poradzić sobie z problemem nadpotliwości, zaleca się noszenie luźnych ubrań z włókien naturalnych, unikanie kawy czy ostrych przypraw, częste wietrzenie pomieszczenia, redukcję stresu. Jeśli wszystkie środki zapobiegawcze okażą się niewystarczające, to należy się zgłosić do lekarza, który przeprowadzi wywiad i skieruje na ewentualne dalsze leczenie.

Skuteczność leczenia nadpotliwości laserem

Do zabiegu pacjent jest kierowany przez lekarza, który przeprowadza dokładny wywiad i ustala ewentualne przeciwwskazania. Osobom skierowanym na zabieg wykonuje się próbę laserową, by dobrać jak najmniejszą ilość energii, a jednocześnie uzyskać jak najlepszy efekt. Pomagają w tym lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG. Pozwalają one sięgnąć do głębszych struktur i nie uszkadzają naskórka. Są bezpieczne dla każdego typu skóry. W przeciwieństwie do innych systemów, w których następuje gwałtowny wzrost, a potem spadek energii, laser Fotona chroni skórę przed przegrzaniem i poparzeniem dzięki temu, że rozkład energii jest równy.  Sam zabieg polega na naświetlaniu gruczołów potowych wiązką lasera. W wyniku takiego przegrzania gruczoły obumierają i nie następuje ich regeneracja. Dlatego leczenie nadpotliwości laserem przynosi długotrwałe efekty bez konieczności powtarzania zabiegu.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są m.in. cukrzyca, choroby hormonalne, rozrusznik serca, zaburzenia krzepnięcia, zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze, łuszczyca w fazie aktywnej, zażywanie leków obniżających krzepnięcie krwi (np. Aspiryna), sterydów czy leków fotouczulających (niektóre antybiotyki czy leki kardiologiczne).