Na czym polega laserowe usuwanie naczynek

Kategoria: Blog

laserowe usuwanie naczynek

Popękane naczynia krwionośne, które tworzą na ciele pajączki to dokuczliwa i dosyć częsta przypadłość. Częstą jej przyczyną są problemy hormonalne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia czy wrażliwość skóry. Kiedyś niemal niemożliwe było pozbycie się niechcianych ozdób. Współczesna medycyna radzi sobie natomiast z tym problemem poprzez stosowanie lasera. Laserowe zamykanie naczynek polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera, który gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, powodując jego obkurczanie i w rezultacie trwałe zamknięcie.

Wskazania do zabiegu zamykania naczynek

Pierwszym objawem powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych jest spore zaczerwienienie, czyli tzw. rumień. Początkowo rumień blednie i mija, ale z biegiem czasu częstotliwość jego powstawania jest większa, aż do całkowitego utrwalenia się na ciele. W konsekwencji powstają widoczne przez naskórek wyraźnie powiększone naczynia krwionośne. Do czynników, które sprzyjają rozszerzonym naczynkom zaliczyć można przewlekłą ekspozycję na słońce i wiatr, zbyt częste wizyty w solarium, duże wahania temperatur, stosowanie sterydów. Czasem pajączki naczyniowe są drobne i mało zauważalne, jednakże zdarza się również, że przybierają naprawdę pokaźne rozmiary.  Pojawiające się zmiany są przede wszystkim problemem estetycznym, który może znacznie wpływać na samoocenę. Współcześnie łatwo sobie z nim poradzić stosując zabieg laserowego zamykania naczynek.

Jak przebiega zabieg                       

Pierwszą kwestią na jaką zwraca uwagę lekarz przed rozpoczęciem zabiegu są wszelkie przebarwienia i znamiona na cele pacjenta. Następnie wszelkie dane dotyczące skóry wprowadzane są do komputera, który szacuje parametry naświetlania. Należą do nich wysokość energii, rodzaj filtra, ilość impulsów, odstęp czasowy między nimi i czas ich trwania. Nim zabieg zostanie wykonany, lekarz robi tzw. próbę laserową. W trakcie zabiegu energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi. Ta ścina się i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoistnie usuwane z organizmu. Aby rezultat był zadowalający zabieg trzeba wykonać od 1 do 3 razy w ciągu kilku miesięcy.